Laird Technologies - Signal Integrity Products HI1206T500R-00
HI1206T500R-00 picture photo
Mfg. Part Number
HI1206T500R-00
Manufacturer
Product Category
Ferrite Beads and Chips
Brief Description
FERRITE 6A 50 OHM 1206 SMD
Datasheet Download
HI1206T500R-00.pdf
Availability of HI1206T500R-00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HI1206T500R-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of HI1206T500R-00
Internal Part NumberEIS-HI1206T500R-00
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Filters
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesHI
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency50 Ohm @ 100MHz
Current Rating6A
DC Resistance (DCR)10 mOhm Max
Filter TypeDifferential Mode - Single
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.051" (1.30mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HI1206T500R-00
HI1206T500R-00 Details Description
Related parts for HI1206T500R-00
RES 27 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 26POS R/A .050" GOLD datasheet.pdf
GLOVES NYLON WHITE LARGE 24PC datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 5.6UH SMD datasheet.pdf
CONN INSERT 17POS SKT datasheet.pdf
CONN DSUB 50POS M R/A .370 datasheet.pdf