Sullins Connector Solutions HMC50DREI-S734
HMC50DREI-S734 picture photo
Mfg. Part Number
HMC50DREI-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET
Datasheet Download
HMC50DREI-S734.pdf
Availability of HMC50DREI-S734
QUANTITY
HMC50DREI-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of HMC50DREI-S734
Internal Part NumberEIS-HMC50DREI-S734
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMC50DREI-S734
Related LinksHMC50DR, HMC50DREI-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HMC50DREI-S734 Details Description
Related parts for HMC50DREI-S734
CONN HEADER .100 SINGL STR 9POS datasheet.pdf
RES 15 OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 18POS R/A datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X18 10NS 64STQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SOD123W datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 6POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
LOW PROFILE, 2 POLE/5 AMP, WC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 9.1A 6DFN datasheet.pdf