Hirose Electric Co Ltd HR212-10R-4PDL(71)
HR212-10R-4PDL(71) picture photo
Mfg. Part Number
HR212-10R-4PDL(71)
Brief Description
CONN RCPT 4POS THRU HOLE R/A PIN
Datasheet Download
HR212-10R-4PDL(71).pdf
Availability of HR212-10R-4PDL(71)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR212-10R-4PDL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR212-10R-4PDL(71)
Internal Part NumberEIS-HR212-10R-4PDL(71)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR212
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesBoard Lock, Shielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated100VAC
Operating Temperature-15°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR212-10R-4PDL(71)
Related LinksHR212-10R, HR212-10R-4PDL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR212-10R-4PDL(71) Details Description
Related parts for HR212-10R-4PDL(71)
IC ADC 10BIT MPU COMPAT 20-CDIP datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64-TAP 10K 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.73A 98 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
FILTR LC SINE WAVE MTR DR 1200A datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 29.5VC SOD323 datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.52A 95 MOHM SMD datasheet.pdf