Hirose Electric Co Ltd HR24-8DRB-4P(73)
HR24-8DRB-4P(73) picture photo
Mfg. Part Number
HR24-8DRB-4P(73)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS PNL MNT THRU PIN
Datasheet Download
HR24-8DRB-4P(73).pdf
Availability of HR24-8DRB-4P(73)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR24-8DRB-4P(73) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR24-8DRB-4P(73)
Internal Part NumberEIS-HR24-8DRB-4P(73)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR24
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishBrass, Nickel Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating3A
Voltage - Rated125VAC
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR24-8DRB-4P(73)
Related LinksHR24-8DR, HR24-8DRB-4P(73) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR24-8DRB-4P(73) Details Description
Related parts for HR24-8DRB-4P(73)
RES SMD 18.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
35 DEGREE 5.00MM 10 ASY datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CBL ASSY RG58A NM FMEF datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CABLE TIE 18 LB 3.93" RED datasheet.pdf
Q50I NAT HS 11.42" Q TIE datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf