Hirose Electric Co Ltd HR25-9TR-16PA(71)
HR25-9TR-16PA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HR25-9TR-16PA(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 16POS MALE PCB
Datasheet Download
HR25-9TR-16PA(71).pdf
Availability of HR25-9TR-16PA(71)
QUANTITY
HR25-9TR-16PA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR25-9TR-16PA(71)
Internal Part NumberEIS-HR25-9TR-16PA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR25
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert9
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating1A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR25-9TR-16PA(71)
Related LinksHR25-9TR, HR25-9TR-16PA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR25-9TR-16PA(71) Details Description
Related parts for HR25-9TR-16PA(71)
IC REG SWTCHD CAP INV 20MA 8SOIC datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 200NS 28EDIP datasheet.pdf
IC TXRX PHY 10/100 2.5V 48SSOP datasheet.pdf
IC QUAD RS-485 DIFF DRVR 20-SOIC datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 1.58"L X 1.58"W datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 10K 10MSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf