Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM6-12.7-43-1
HSM6-12.7-43-1 picture photo
Mfg. Part Number
HSM6-12.7-43-1
Brief Description
HEX STANDOFF M6 NYLON 43MM
Datasheet Download
HSM6-12.7-43-1.pdf
Availability of HSM6-12.7-43-1
QUANTITY
HSM6-12.7-43-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM6-12.7-43-1
Internal Part NumberEIS-HSM6-12.7-43-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM6
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.500" (12.70mm) 1/2" Hex
Between Board Height1.693" (43.00mm)
Length - Overall1.693" (43.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM6-12.7-43-1
HSM6-12.7-43-1 Details Description
Related parts for HSM6-12.7-43-1
FIXED IND 4.7MH 190MA 10.1 OHM datasheet.pdf
IC MPU M680X0 8MHZ 68PGA datasheet.pdf
MODULE PROCESSOR MPLAB ICE4000 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 64MBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf