Cornell Dubilier Electronics HVMLS133M010EK1D
HVMLS133M010EK1D picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS133M010EK1D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 13000UF 20% 10V FLATPCK
Datasheet Download
HVMLS133M010EK1D.pdf
Availability of HVMLS133M010EK1D
QUANTITY
HVMLS133M010EK1D Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS133M010EK1D
Internal Part NumberEIS-HVMLS133M010EK1D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLS
PackagingBulk
Capacitance13000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)81 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12.2A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS133M010EK1D
Related LinksHVMLS133, HVMLS133M010EK1D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS133M010EK1D Details Description
Related parts for HVMLS133M010EK1D
RES SMD 2.61KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 43.4UH 1.1A 238 MOHM datasheet.pdf
RACK STEEL 31.5X21X24.8 GRY datasheet.pdf
DIN 9.4MM BLK PVC 0.6M NO CKT datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 56000UF 50V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf