Vishay/Dale IMC1210EB820K
IMC1210EB820K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1210EB820K
Brief Description
FIXED IND 82UH 79MA 12 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1210EB820K.pdf
Availability of IMC1210EB820K
QUANTITY
IMC1210EB820K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1210EB820K
Internal Part NumberEIS-IMC1210EB820K
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance82µH
Tolerance±10%
Current Rating79mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)12 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant10MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1210EB820K
Related LinksIMC121, IMC1210EB820K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1210EB820K Details Description
Related parts for IMC1210EB820K
PROGRAMMER UNIV STANDALONE W/USB datasheet.pdf
CONN L/FORK UNINSUL 12-10 AWG #8 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.55A 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.26KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 0.095 OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf
CPMM JEADER HI-SPEED DUAL 40POS datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf