IXYS Corporation IXFA4N100Q
IXFA4N100Q picture photo
Mfg. Part Number
IXFA4N100Q
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 1000V 4A TO-263
Datasheet Download
IXFA4N100Q.pdf
Availability of IXFA4N100Q
QUANTITY
IXFA4N100Q Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFA4N100Q
Internal Part NumberEIS-IXFA4N100Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C4A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3 Ohm @ 2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 1.5mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs39nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1050pF @ 25V
Power - Max150W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (IXFA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFA4N100Q
Related LinksIXFA4, IXFA4N100Q Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFA4N100Q Details Description
Related parts for IXFA4N100Q
Connector Header 70 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 16V C0H 0402 datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 300MA 850 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V DIRECTFET-SJ datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOD CABLE 10FT STRAIGHT datasheet.pdf
DSUB 17C5 M PCB G 75OHM T datasheet.pdf
SENSOR FORCE LOAD CELL 25LBS datasheet.pdf
RES SMD 7.15 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf