IXYS Corporation IXFH20N100P
IXFH20N100P picture photo
Mfg. Part Number
IXFH20N100P
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 1000V 20A TO-247
Datasheet Download
IXFH20N100P.pdf
Availability of IXFH20N100P
QUANTITY
IXFH20N100P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFH20N100P
Internal Part NumberEIS-IXFH20N100P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™, PolarP2™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs570 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id6.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs126nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7300pF @ 25V
Power - Max660W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AD (IXFH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFH20N100P
Related LinksIXFH2, IXFH20N100P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFH20N100P Details Description
Related parts for IXFH20N100P
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SOT23-6 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 24V datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1" WHITE 5X4' datasheet.pdf