XP Power JCG1212S12
JCG1212S12 picture photo
Mfg. Part Number
JCG1212S12
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 12W
Datasheet Download
JCG1212S12.pdf
Availability of JCG1212S12
QUANTITY
JCG1212S12 Order Process
Ship out your order
Specifications of JCG1212S12
Internal Part NumberEIS-JCG1212S12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductJCG Series DC-DC Converters
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJCG
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series12W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max12W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCG1212S12
Related LinksJCG12, JCG1212S12 Datasheet, XP Power Distributor
JCG1212S12 Details Description
Related parts for JCG1212S12
CAP ARRAY 33PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC COUNTER BCD 3DIGIT CMOS 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS HIGH 50PPM datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 2A 5V datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 20% 1611 datasheet.pdf
HOUSING PPE BLK 4.69"L X 3.78"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf