TE Connectivity Potter & Brumfield Relays K10N-11D11-110
K10N-11D11-110 picture photo
Mfg. Part Number
K10N-11D11-110
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V
Datasheet Download
K10N-11D11-110.pdf
Availability of K10N-11D11-110
QUANTITY
K10N-11D11-110 Order Process
Ship out your order
Specifications of K10N-11D11-110
Internal Part NumberEIS-K10N-11D11-110
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesK10
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10mA
Coil Voltage110VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage-
Turn On Voltage (Max)82.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time13ms
Release Time10ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.1 W
Coil Resistance11 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K10N-11D11-110
K10N-11D11-110 Details Description
Related parts for K10N-11D11-110
RES SMD 11.3K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 9POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 32 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf