Vishay/BCcomponents K391K15C0GH5UH5
K391K15C0GH5UH5 picture photo
Mfg. Part Number
K391K15C0GH5UH5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K391K15C0GH5UH5.pdf
Availability of K391K15C0GH5UH5
QUANTITY
K391K15C0GH5UH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of K391K15C0GH5UH5
Internal Part NumberEIS-K391K15C0GH5UH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance390pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K391K15C0GH5UH5
Related LinksK391K15, K391K15C0GH5UH5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K391K15C0GH5UH5 Details Description
Related parts for K391K15C0GH5UH5
MOSFET N-CH 25V 23A D2PAK datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 3/8-24UNF 4-20MA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 120K PROG 256K datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V X8R 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 9, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 550MA 1.895 OHM datasheet.pdf