ITT Cannon, LLC KJB7T13F35SA
KJB7T13F35SA picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T13F35SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
KJB7T13F35SA.pdf
Availability of KJB7T13F35SA
QUANTITY
KJB7T13F35SA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T13F35SA
Internal Part NumberEIS-KJB7T13F35SA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T13F35SA
Related LinksKJB7T1, KJB7T13F35SA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T13F35SA Details Description
Related parts for KJB7T13F35SA
MOSFET N-CH 900V 6.3A TO-220F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC FPGA 660 I/O 1152BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.69M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf