ITT Cannon, LLC KJB7T13F8BN
KJB7T13F8BN picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T13F8BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
KJB7T13F8BN.pdf
Availability of KJB7T13F8BN
QUANTITY
KJB7T13F8BN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T13F8BN
Internal Part NumberEIS-KJB7T13F8BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert13-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T13F8BN
Related LinksKJB7T, KJB7T13F8BN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T13F8BN Details Description
Related parts for KJB7T13F8BN
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
FMAC INPUT FILTER 3-PHASE 6A datasheet.pdf
025 WW 12P PLUG ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 8.6A 13 MOHM SMD datasheet.pdf
CGRID SL PMC WTOW DR 36POS datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 195MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Wire Wrap datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf