Littelfuse KLPC2500X
KLPC2500X picture photo
Mfg. Part Number
KLPC2500X
Brief Description
FUSE T/D CLASS L 2500A 600V
Datasheet Download
KLPC2500X.pdf
Availability of KLPC2500X
QUANTITY
KLPC2500X Order Process
Ship out your order
Specifications of KLPC2500X
Internal Part NumberEIS-KLPC2500X
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 480VDC
Current2.5kA
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension5.000" Dia x 4.000" L (127.00mm x 101.6mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KLPC2500X
Related LinksKLPC, KLPC2500X Datasheet, Littelfuse Distributor
KLPC2500X Details Description
Related parts for KLPC2500X
EMITTER IR 940NM 50MA T 1 3/4 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 450V X7T 2220 datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf