ITT Cannon, LLC KPSE00A12-10S
KPSE00A12-10S picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00A12-10S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KPSE00A12-10S.pdf
Availability of KPSE00A12-10S
QUANTITY
KPSE00A12-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00A12-10S
Internal Part NumberEIS-KPSE00A12-10S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00A12-10S
Related LinksKPSE00, KPSE00A12-10S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00A12-10S Details Description
Related parts for KPSE00A12-10S
LED RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 2.5V 10% 1210 datasheet.pdf
THERMOSTAT 3100 SERIES HERMETIC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
GASKET 10CIR FOR PLUG HOUSING datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf