ITT Cannon, LLC KPSE06E20-41SDZ
KPSE06E20-41SDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06E20-41SDZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE SKT
Datasheet Download
KPSE06E20-41SDZ.pdf
Availability of KPSE06E20-41SDZ
QUANTITY
KPSE06E20-41SDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06E20-41SDZ
Internal Part NumberEIS-KPSE06E20-41SDZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06E20-41SDZ
Related LinksKPSE06E, KPSE06E20-41SDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06E20-41SDZ Details Description
Related parts for KPSE06E20-41SDZ
TRIMMER 1K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONV DC/DC 24V 12V 1.25A 15W SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 3.5MM datasheet.pdf
I/O MOUNTING BOARD MINI 24POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CABLE 7COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
FERRITE CHIP datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf