Rohm Semiconductor KTR10EZPJ2R0
KTR10EZPJ2R0 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPJ2R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPJ2R0.pdf
Availability of KTR10EZPJ2R0
QUANTITY
KTR10EZPJ2R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPJ2R0
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPJ2R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
High Voltage KTR Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPJ2R0
Related LinksKTR10E, KTR10EZPJ2R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPJ2R0 Details Description
Related parts for KTR10EZPJ2R0
RES SMD 787K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 866 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW SOD123 datasheet.pdf