Rohm Semiconductor KTR18EZPF1912
KTR18EZPF1912 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF1912
Brief Description
RES SMD 19.1K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF1912.pdf
Availability of KTR18EZPF1912
QUANTITY
KTR18EZPF1912 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF1912
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF1912
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF1912
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF1912 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF1912 Details Description
Related parts for KTR18EZPF1912
RES 95.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 200VWM 340.2VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V 0605 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
EX2 DEBURRING WHEEL 8" 8S MED datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 4.2MM R/A TIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf