Rohm Semiconductor KTR18EZPF3161
KTR18EZPF3161 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF3161
Brief Description
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF3161.pdf
Availability of KTR18EZPF3161
QUANTITY
KTR18EZPF3161 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF3161
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF3161
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF3161
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF3161 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF3161 Details Description
Related parts for KTR18EZPF3161
SENS PRESSURE 14.5 PSI MAX MPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DL 15GOLD SMD datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 3POS 1.5MM datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 130 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.453 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
9XSTREAM 100MW ETH 960BPS COM datasheet.pdf
RES 12 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf