United Chemi-Con KXG250VB47RM12X20LL
KXG250VB47RM12X20LL picture photo
Mfg. Part Number
KXG250VB47RM12X20LL
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
KXG250VB47RM12X20LL.pdf
Availability of KXG250VB47RM12X20LL
QUANTITY
KXG250VB47RM12X20LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KXG250VB47RM12X20LL
Internal Part NumberEIS-KXG250VB47RM12X20LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current390mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KXG250VB47RM12X20LL
Related LinksKXG250VB4, KXG250VB47RM12X20LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KXG250VB47RM12X20LL Details Description
Related parts for KXG250VB47RM12X20LL
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONN FPC VERT 29POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
RES 9K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG196A 30AWG 1000' datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1W DO204AL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 10V 10W datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.62UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf