Amphenol Commercial Products L77DA15SOL2VF
L77DA15SOL2VF picture photo
Mfg. Part Number
L77DA15SOL2VF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77DA15SOL2VF.pdf
Availability of L77DA15SOL2VF
QUANTITY
L77DA15SOL2VF Order Process
Ship out your order
Specifications of L77DA15SOL2VF
Internal Part NumberEIS-L77DA15SOL2VF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77DA15SOL2VF
Related LinksL77DA1, L77DA15SOL2VF Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77DA15SOL2VF Details Description
Related parts for L77DA15SOL2VF
HANDLE CHROME MOUNTING CNTR 2.3" datasheet.pdf
IC FLASH 512KBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRC 16SOIC datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 2W SMBJ datasheet.pdf