Amphenol Commercial Products L77SDA15SC309
L77SDA15SC309 picture photo
Mfg. Part Number
L77SDA15SC309
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder
Datasheet Download
L77SDA15SC309.pdf
Availability of L77SDA15SC309
QUANTITY
L77SDA15SC309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77SDA15SC309
Internal Part NumberEIS-L77SDA15SC309
Industrial Solutions
Standard Package500
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77SDA15SC309
Related LinksL77SDA, L77SDA15SC309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77SDA15SC309 Details Description
Related parts for L77SDA15SC309
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 180MA 5.85 OHM datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
RES 1.26K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.02K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf