AVX Corporation LD031C102KAB2A
LD031C102KAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD031C102KAB2A
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
LD031C102KAB2A.pdf
Availability of LD031C102KAB2A
QUANTITY
LD031C102KAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD031C102KAB2A
Internal Part NumberEIS-LD031C102KAB2A
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD031C102KAB2A
Related LinksLD031C1, LD031C102KAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD031C102KAB2A Details Description
Related parts for LD031C102KAB2A
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 810UF 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 24POS datasheet.pdf
GDT 550V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
DIN-POWER CRIMP 2 F PL2 2500 R datasheet.pdf
IC SRAM 36MB 400MHZ 165BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V SMD datasheet.pdf