Texas Instruments LP2985AIM5-2.5/NOPB
LP2985AIM5-2.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2985AIM5-2.5/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP2985AIM5-2.5/NOPB.pdf
Availability of LP2985AIM5-2.5/NOPB
QUANTITY
LP2985AIM5-2.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2985AIM5-2.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2985AIM5-2.5/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 12/Aug/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C