Texas Instruments LT1009ILP
LT1009ILP picture photo
Mfg. Part Number
LT1009ILP
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3
Datasheet Download
LT1009ILP.pdf
Availability of LT1009ILP
QUANTITY
LT1009ILP Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1009ILP
Internal Part NumberEIS-LT1009ILP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series-
PackagingBulk
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output10mA
Tolerance±0.2%
Temperature Coefficient35ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz-
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode400µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1009ILP
Related LinksLT10, LT1009ILP Datasheet, Texas Instruments Distributor
LT1009ILP Details Description
Related parts for LT1009ILP
IC OPAMP GP 2MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 30AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
IC DGTL POT DUAL 256POS 14TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 30AWG 6IN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT RA datasheet.pdf