Omron Automation & Safety M165-TW-12D
M165-TW-12D picture photo
Mfg. Part Number
M165-TW-12D
Brief Description
PILOT LIGHT 12V LED ROUND WHITE
Datasheet Download
M165-TW-12D.pdf
Availability of M165-TW-12D
QUANTITY
M165-TW-12D Order Process
Ship out your order
Specifications of M165-TW-12D
Internal Part NumberEIS-M165-TW-12D
SeriesM16
TypeLED
Lamp ColorWhite
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 15.10mm
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M165-TW-12D
Related LinksM165-, M165-TW-12D Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M165-TW-12D Details Description
Related parts for M165-TW-12D
RES SMD 34 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Board Edge, Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES MO 1/2W 150K OHM 5% AXL datasheet.pdf
LED CBI 3MM HI EFF RED .201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
CABLE 10COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
ADAPTER BOARD FOR AS5261 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf