ST M24C08-FDW6TP
M24C08-FDW6TP picture photo
Mfg. Part Number
M24C08-FDW6TP
Brief Description
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ TSSOP8
Datasheet Download
M24C08-FDW6TP.pdf
Availability of M24C08-FDW6TP
QUANTITY
M24C08-FDW6TP Order Process
Ship out your order
Specifications of M24C08-FDW6TP
Internal Part NumberEIS-M24C08-FDW6TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsM24C08-F View All Specifications
PCN OtherPacking Bag Chg 03/Sept/2015
Standard Package4,000
Memory TypeEEPROM
Memory Size8K (1K x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M24C08-FDW6TP
Related LinksM24C08, M24C08-FDW6TP Datasheet, ST Distributor
M24C08-FDW6TP Details Description
Related parts for M24C08-FDW6TP
IC BUFF/DVR 3-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
IC PWR SW USB 3.0 DUAL 8SOIC datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT SKT datasheet.pdf