Vishay/Sprague M39003/01-2698/TR
M39003/01-2698/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2698/TR
Brief Description
CAP TANT 0.39UF 10% 100V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2698/TR.pdf
Availability of M39003/01-2698/TR
QUANTITY
M39003/01-2698/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2698/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2698/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2698/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-2698/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2698/TR Details Description
Related parts for M39003/01-2698/TR
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 5.5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf