Vishay/Sprague M39003/03-0137
M39003/03-0137 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0137
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 15V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0137.pdf
Availability of M39003/03-0137
QUANTITY
M39003/03-0137 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0137
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0137
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-0137
Related LinksM39003/, M39003/03-0137 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-0137 Details Description
Related parts for M39003/03-0137
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMA datasheet.pdf
EVAL BOARD HS TRIPLE SSOP OPAMP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 55NS 48TSOP datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
TOOL CRIMP .105/.128/.151 HEX datasheet.pdf
IC TXRX CAN 0XCEPT datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 3.3VOUT 1W datasheet.pdf
PLUG ST 5POS STEEL KNURL datasheet.pdf