Vishay/Dale M55342K12B2B61RT5
M55342K12B2B61RT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K12B2B61RT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.61KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342K12B2B61RT5.pdf
Availability of M55342K12B2B61RT5
QUANTITY
M55342K12B2B61RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K12B2B61RT5
Internal Part NumberEIS-M55342K12B2B61RT5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K12B2B61RT5
Related LinksM55342K1, M55342K12B2B61RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K12B2B61RT5 Details Description
Related parts for M55342K12B2B61RT5
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 12W datasheet.pdf
IC DELAY LINE 75NS 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
ADAPTER CABLE PIGTAIL datasheet.pdf
IC MCU 16KB 4KB RAM 85LGA datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
BUSBAR GROUNDING 1/4"X4"X20" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf