Amphenol Pcd M85049/52-1-24W
M85049/52-1-24W picture photo
Mfg. Part Number
M85049/52-1-24W
Brief Description
CONN CABLE CLAMP SZ24 1 7/16-18
Datasheet Download
M85049/52-1-24W.pdf
Availability of M85049/52-1-24W
QUANTITY
M85049/52-1-24W Order Process
Ship out your order
Specifications of M85049/52-1-24W
Internal Part NumberEIS-M85049/52-1-24W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMilitary, SAE AS85049
TypeCable Clamp
Cable Opening0.710" ~ 1.080" (18.03mm ~ 27.43mm)
Diameter - Outside1.590" (40.39mm)
Shell Size - Insert24
Thread Size1 7/16-18 UNEF
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingCadmium Nickel
ShieldingUnshielded
ColorOlive
FeaturesClamp Screws
Ingress Protection-
Includes-
Material Flammability Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M85049/52-1-24W
Related LinksM85049/, M85049/52-1-24W Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
M85049/52-1-24W Details Description
Related parts for M85049/52-1-24W
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
CABLE 6COND 22AWG NAT SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER TURRET 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 196MA 5.2 OHM SMD datasheet.pdf
COVE RACEWAY TEE ING datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf