Vishay/BCcomponents MAL218097251E3
MAL218097251E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL218097251E3
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 180UF 0.2 2.5V SMD
Datasheet Download
MAL218097251E3.pdf
Availability of MAL218097251E3
QUANTITY
MAL218097251E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL218097251E3
Internal Part NumberEIS-MAL218097251E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
Series180 CPS
Packaging*
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.8A @ 100kHz
Impedance19 mOhm
Lead Spacing*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Surface Mount Land Size*
Mounting Type*
Package / Case*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL218097251E3
Related LinksMAL2180, MAL218097251E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL218097251E3 Details Description
Related parts for MAL218097251E3
IC OPAMP JFET 5MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN HDR 16POS DUAL R/A 30GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 24VC SO16 datasheet.pdf
RES SMD 8.06KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN TERM HSG O/RAMP 20POS datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.480" 3/5MM 2L datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS INLINE SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 85A DFN datasheet.pdf