Maxim Integrated MAX15028ATB+T
MAX15028ATB+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX15028ATB+T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO ADJ 1A 10TDFN
Datasheet Download
MAX15028ATB+T.pdf
Availability of MAX15028ATB+T
QUANTITY
MAX15028ATB+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX15028ATB+T
Internal Part NumberEIS-MAX15028ATB+T
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Adjustable
Voltage - Output0.5 V ~ 3.3 V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.075V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - Input1.43 V ~ 3.6 V
Current - Limit (Min)1.4A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package10-TDFN-EP (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX15028ATB+T
Related LinksMAX150, MAX15028ATB+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX15028ATB+T Details Description
Related parts for MAX15028ATB+T
Connector Receptacle 5 Position 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 0.6A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 0.018UF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AB datasheet.pdf
CAP CER 430PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
RES 250 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 111MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP POLY 0.015UF 20% 63V SMD datasheet.pdf