Vishay/BCcomponents MBA02040C1804FRP00
MBA02040C1804FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1804FRP00
Brief Description
RES 1.8M OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1804FRP00.pdf
Availability of MBA02040C1804FRP00
QUANTITY
MBA02040C1804FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1804FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1804FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1804FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1804FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1804FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C1804FRP00
NOISE FILTER ARRAY 200 OHM SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
DISPLAY 0.56" SGL 574NM GRN SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
STRAIN RELIEF BLACK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
LUG COPPER MECH 1 HOLE datasheet.pdf
SCD/UPC DPX JPR SM 3MM RSR 3M datasheet.pdf
RES 3.57 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TRIM 1-75PF 750V THRU HOLE datasheet.pdf