Vishay/BCcomponents MBA02040C2439FCT00
MBA02040C2439FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C2439FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.3 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C2439FCT00.pdf
Availability of MBA02040C2439FCT00
QUANTITY
MBA02040C2439FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C2439FCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C2439FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)24.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C2439FCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C2439FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C2439FCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C2439FCT00
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
TESTER DATA/LINK ID & CABLE-CHCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 256KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf