Vishay/BCcomponents MBA02040C2942FC100
MBA02040C2942FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C2942FC100
Brief Description
RES 29.4K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C2942FC100.pdf
Availability of MBA02040C2942FC100
QUANTITY
MBA02040C2942FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C2942FC100
Internal Part NumberEIS-MBA02040C2942FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)29.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C2942FC100
Related LinksMBA02040C, MBA02040C2942FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C2942FC100 Details Description
Related parts for MBA02040C2942FC100
RES SMD 0.33 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FERRITE CORE LO FREQ 9.5MM OD datasheet.pdf
CONTROL TEMP ANALOG OUT 24V datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
CABLE TO MATSUSHITA FP0 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf