Vishay/BCcomponents MBA02040C6811FCT00
MBA02040C6811FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C6811FCT00
Brief Description
RES 6.81K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C6811FCT00.pdf
Availability of MBA02040C6811FCT00
QUANTITY
MBA02040C6811FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C6811FCT00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C6811FCT00
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBA 0204 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C6811FCT00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C6811FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C6811FCT00 Details Description
Related parts for MBA02040C6811FCT00
CAP ALUM 1000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 470 OHM 115C SMD datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA datasheet.pdf
LED PANEL IND 5V 20MA GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 7.2UH 6.6A 13.5 MOHM datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM, Single-Wire Dimming 700mA (Switch) Backlight 6-UDFN (2x2) datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.384MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
AB 3C 3#16 PIN RECP datasheet.pdf
Single and Quad 18 V Operational Amplifiers IC datasheet.pdf