Vishay/BCcomponents MBB02070C1001DC100
MBB02070C1001DC100 picture photo
Mfg. Part Number
MBB02070C1001DC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 0.6W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
MBB02070C1001DC100.pdf
Availability of MBB02070C1001DC100
QUANTITY
MBB02070C1001DC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBB02070C1001DC100
Internal Part NumberEIS-MBB02070C1001DC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMBB 0207 - Professional
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.6W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBB02070C1001DC100
Related LinksMBB02070C, MBB02070C1001DC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBB02070C1001DC100 Details Description
Related parts for MBB02070C1001DC100
OSC XO 622.08MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW DO35 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 18.8VC DO204AC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO263AB datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 14AWG GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 72M 250MHZ 165BGA datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf