Vishay/Beyschlag MCA12060C1008FP500
MCA12060C1008FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060C1008FP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1 OHM 1% 0.4W 1206
Datasheet Download
MCA12060C1008FP500.pdf
Availability of MCA12060C1008FP500
QUANTITY
MCA12060C1008FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060C1008FP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060C1008FP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCA 1206 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060C1008FP500
Related LinksMCA12060C, MCA12060C1008FP500 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCA12060C1008FP500 Details Description
Related parts for MCA12060C1008FP500
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MODULE PIP 3A 2.2V/5.5V 10SMD datasheet.pdf
O-I datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 46VC SOT234 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf