Vishay/BCcomponents MCA12060D5113BP100
MCA12060D5113BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D5113BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 511K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D5113BP100.pdf
Availability of MCA12060D5113BP100
QUANTITY
MCA12060D5113BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D5113BP100
Internal Part NumberEIS-MCA12060D5113BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCA 1206 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D5113BP100
Related LinksMCA12060D, MCA12060D5113BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D5113BP100 Details Description
Related parts for MCA12060D5113BP100
RECTIFIER BRIDGE 35A 50V GBPC datasheet.pdf
IDC CABLE-ASS10A/ AE10G / ASS10A datasheet.pdf
EDGECARD PCI 184POS .050 SMD 5V datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
IC CLK GEN 133MHZ AUTO 8USOP datasheet.pdf
FINE SPACER datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 4FLIPCHIP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT CP datasheet.pdf
50POS M FILTER datasheet.pdf