Microchip Technology MCP7940M-I/MS
MCP7940M-I/MS picture photo
Mfg. Part Number
MCP7940M-I/MS
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Real Time Clocks
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-MSOP
Datasheet Download
MCP7940M-I/MS.pdf
Availability of MCP7940M-I/MS
QUANTITY
MCP7940M-I/MS Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP7940M-I/MS
Internal Part NumberEIS-MCP7940M-I/MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMCP7940M Errata Update 18/Apr/2014
MCP7940M Datasheet Update 24/Jun/2014
Datasheet Update 09/Mar/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Real Time Clocks
Series-
PackagingTube
TypeClock/Calendar
FeaturesAlarm, Leap Year, Square Wave Output, SRAM
Memory Size64B
Time FormatHH:MM:SS (12/24 hr)
Date FormatYY-MM-DD-dd
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Battery-
Current - Timekeeping (Max)1µA @ 5.5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP7940M-I/MS
Related LinksMCP794, MCP7940M-I/MS Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP7940M-I/MS Details Description
Related parts for MCP7940M-I/MS
CAP CER 0.022UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 12POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 2.2K OHM 10% 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 24POS GOLD datasheet.pdf
LJT 79C 79#22D SKT PLUG datasheet.pdf
15V, SOT23, PNP medium power transistor IC datasheet.pdf