Rohm Semiconductor MCR01MZPF4871
MCR01MZPF4871 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPF4871
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPF4871.pdf
Availability of MCR01MZPF4871
QUANTITY
MCR01MZPF4871 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPF4871
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPF4871
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPF4871
Related LinksMCR01M, MCR01MZPF4871 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPF4871 Details Description
Related parts for MCR01MZPF4871
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf