Rohm Semiconductor MCR03EZPJ683
MCR03EZPJ683 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPJ683
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 68K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPJ683.pdf
Availability of MCR03EZPJ683
QUANTITY
MCR03EZPJ683 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPJ683
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPJ683
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPJ683
Related LinksMCR03E, MCR03EZPJ683 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPJ683 Details Description
Related parts for MCR03EZPJ683
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OSC VCXO 36.15MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TMC 42 C RAIL ADAPTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3A THRU datasheet.pdf
RES 18.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PROG ADAPTOR FOR J LEAD 600/610 datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
FUSE 5A 350V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf