Rohm Semiconductor MCR18ERTF5490
MCR18ERTF5490 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF5490
Brief Description
RES SMD 549 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF5490.pdf
Availability of MCR18ERTF5490
QUANTITY
MCR18ERTF5490 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF5490
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF5490
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF5490
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF5490 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF5490 Details Description
Related parts for MCR18ERTF5490
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 300POS SMD datasheet.pdf
SSD 112GB 2.5" UATA datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 5POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 75PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
RES 1.48K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 64POS VERT 1MM SMD datasheet.pdf
IC POWER DIST LOAD SW 8DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT PINS datasheet.pdf