Rohm Semiconductor MCR18EZHF2802
MCR18EZHF2802 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF2802
Brief Description
RES SMD 28K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF2802.pdf
Availability of MCR18EZHF2802
QUANTITY
MCR18EZHF2802 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF2802
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF2802
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF2802
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF2802 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF2802 Details Description
Related parts for MCR18EZHF2802
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 16DIP datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 44POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONTACT PIN COAX GOLD SIZE 16 datasheet.pdf
IC MIXER RF GAAS FET 16LPCC datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
FACEPLATE SINGLE GANG 1PORT GRAY datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf