Vishay/BCcomponents MCS04020C1241FE000
MCS04020C1241FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C1241FE000
Brief Description
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C1241FE000.pdf
Availability of MCS04020C1241FE000
QUANTITY
MCS04020C1241FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C1241FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C1241FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C1241FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C1241FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C1241FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C1241FE000
ACCELEROMETER MOD SGL 30CM CBL datasheet.pdf
CHASSIS STEEL GRAY 4"L X 6"W datasheet.pdf
SENSOR HEAD NARROW VIEW 15VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 46POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CTV 23C 21#20 2#16 PIN J/N REC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf