Vishay/BCcomponents MCT06030C4758FP500
MCT06030C4758FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C4758FP500
Brief Description
RES SMD 4.75 OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C4758FP500.pdf
Availability of MCT06030C4758FP500
QUANTITY
MCT06030C4758FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C4758FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C4758FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C4758FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C4758FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C4758FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C4758FP500
TWEEZER POINTED FINE 22 6.10" datasheet.pdf
KIT FOOT FOR 32-MLF datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FUSE CLASS J F/A 300A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 800MM X 600MM datasheet.pdf