Vishay/BCcomponents MCU08050D1962BP500
MCU08050D1962BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1962BP500
Brief Description
RES SMD 19.6K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1962BP500.pdf
Availability of MCU08050D1962BP500
QUANTITY
MCU08050D1962BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1962BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1962BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1962BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1962BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1962BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D1962BP500
SW SNAP SPDT HINGE GOLD SLD 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 6.3A PNL MNT datasheet.pdf
RES 40.4 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
LED MODULE COB VERO WHT datasheet.pdf
FBSR 16-8 datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS datasheet.pdf